fbpx

W ciągu ostatnich tygodni wszyscy stanęliśmy przed nietypowym wyzwaniem zmiany naszego podejścia do wykonywania pracy. Kto tylko może powinien pracować zdalnie. Pytanie czy potrafimy to dobrze robić?
Większa część z nas zadaje sobie pytanie: jak bezpiecznie pracować podczas pandemii koronawirusa?

Jeżeli tylko informatycy poradzili sobie z problemami szybkiego udostępnienia swoich systemów do korzystania z zewnątrz i jeżeli masz już komputer ze skonfigurowanym VPN, to możesz zacząć pracę.
Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że dane firmowe na których pracujesz nie będą już tylko w obrębie firmy, lecz będą poza jej chronioną infrastrukturą. Więc jesteś odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo. Poniżej przedstawimy sześć zasad, które Ci w tym pomogą:

Wykonuj swoją pracę tylko i wyłącznie na sprzęcie firmowym

Jeżeli dostałeś sprzęt firmowy, to do pracy wykorzystuj tylko ten sprzęt. Urządzenia te są już skonfigurowane przez dział IT i zapewniają łatwy oraz bezpieczny dostęp do danych. Zostają one także pod nieustannym nadzorem odnośnie aktualizacji systemu i ochrony antywirusowej. W przypadku problemów technicznych zespół informatyczny będzie mógł Ci pomóc, ponieważ będzie miał możliwość połączenia się zdalnie z Twoim laptopem firmowym.

Dbaj o bezpieczeństwo danych podczas ich wysyłania

Nie zapominaj zabezpieczać danych wrażliwych. Wysyłając dokumenty zawierające dane wrażliwe koniecznie trzeba je zaszyfrować! Co to oznacza? Jeśli wysyłasz komuś cenne dane w załączniku maila pamiętaj, aby taki plik zabezpieczyć hasłem. Jeżeli klient poczty firmowej nie ma takiej możliwości możesz skorzystać z programu do kompresji danych- tam będziesz mógł zabezpieczyć plik hasłem.
Hasło do pliku najlepiej przekazać odbiorcy SMS-em  tuż po wysłaniu e-maila. Przed wysłaniem wiadomości sprawdź nazwę odbiorcy- czy nie zawiera literówek. Nie wysyłaj plików ze swojej prywatnej skrzynki. Jeśli Twoja firma udostępniła platformę do bezpiecznej wymiany plików, to korzystaj wyłącznie z tej metody i zrezygnuj z wysyłania plików emailem.

Korzystaj tylko z zaufanego połączenia z siecią

Zazwyczaj laptopy firmowe posiadają kartę sim dzięki której będziesz mógł połączyć się z internetem. Jeżeli Twoja firma posiada takie rozwiązanie wówczas do pracy korzystaj wyłącznie z takiego dostępu do sieci. Nie próbuj łączyć się z otwartymi sieciami bezprzewodowymi, nawet jak ich zasięg jest znakomity. Jeżeli z jakiegoś powodu firmowy dostęp do sieci zawiedzie, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z udostępnionego przez telefon internetu (hotspot) oczywiście wcześniej trzeba ustawić bezpieczne hasło.

Podczas pracy nie wychodź z tunelu VPN

Pamiętaj o tym, że tunel VPN nie tylko szyfruje połączenie Twojego laptopa z siecią firmową, ale również może zapewniać dodatkową ochronę przed zagrożeniami pochodzącymi z sieci. Dlatego w czasie pracy nie wyłączaj VPN, nawet jeśli chcesz sprawdzić coś niezwiązanego z Twoimi obowiązkami.

Pamiętaj o blokowaniu komputera, gdy z niego nie korzystasz

Komputer pozostawiony bez opieki lubi przyciągać dzieci i zwierzęta, które nieumyślnie mogą coś kliknąć, a to może spowodować usunięcie ważnych danych. Dlatego pamiętaj aby odchodząc od komputera zablokować go. W tym z pomocą przychodzi skrót ,,Windows,,+ L. Jak widać dwa klawisze mogą zapobiec katastrofie. Wszystkie przydatne skróty w systemie Windows.

Uważaj na ataki socjotechniczne

W dobie koronawirusa zwiększyła się aktywność hackerów oraz internetowych naciągaczy. Zwracaj szczególną uwagę na otrzymywane wiadomości mailowe. Sprawdzaj czy adres nadawcy jest poprawny, czy nie zawiera np. literówki aby nazwą przypominać znaną firmę. Zastanów się dwa razy zanim klikniesz w link zawarty w wiadomości lub otworzysz załącznik. Uważaj także na telefony od nieznanych numerów. Osoby dzwoniące mogą przekonywać Cię, że pracują w dziale wsparcia technicznego Twojej firmy i potrzebują skonfigurować zdalnie ustawienia w twoim laptopie.

Podsumowanie

Nieważne czy pracujesz w dużej korporacji, czy małej firmie. Wszystkie z powyższych uwag powinny być przez Ciebie wzięte pod uwagę podczas pracy zdalnej, aby uniknąć nieprzyjemności.

Kategorie: Poradniki

Tomasz

Cześć. Mam na imię Tomek. Jestem inżynierem informatyki o specjalności telekomunikacja i sieci komputerowe. Moja pasja do informatyki pojawiła się już w latach dzieciństwa, kiedy pierwszy raz rozłożyłem swój komputer na części pierwsze. Postanowiłem założyć swoją firmę oraz zacząć prowadzić bloga, aby podzielić się ze wszystkimi swoją pasją i wiedzą.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *