Czy warto kupić używanego laptopa?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Często bywa tak, że potrzebujemy laptopa do zwykłych prac biurowych, szczególnie teraz w czasach koronawirusa, gdzie większość osób pracuje zdalnie.
Odpowiadamy na to pytanie: oczywiście, że warto kupić, lecz nie każdy i nie od każdego. Używany laptop powinien być sprawny tak samo jak nowy.

Czy używany laptop jest jeszcze na gwarancji?

Polecamy sprawdzić czy kupowany laptop posiada gwarancję producenta. Oczywiście nie zapominajmy o poproszenie sprzedającego o dowód zakupu. Gwarancja producenta jest zdecydowanie pewniejsza od gwarancji sprzedawcy.

Od kogo kupujemy?

Jest to istotna kwestia, ponieważ wiarygodny sprzedawca zazwyczaj nie ukrywa wad laptopa. Piszemy zazwyczaj ponieważ bywa tak, że nawet sprzedający nie wie, że laptop posiada jakąś usterkę.

Laptopy używane z gwarancją sprzedawcy

Jeżeli sprzedawca oferuje taką gwarancję warto zapytać czy jest to pisemna gwarancja oraz co zawiera. Jeszcze raz napiszemy- wszystko zależy od kogo się kupuje. Bywają sytuacje, że kupując markowy używany laptop tak naprawdę posiada tylko oryginalną obudowę natomiast podzespoły są zmienione przez sprzedawcę.

Legalny system operacyjny

Kupując używanego laptopa warto zwrócić uwagę na to czy oprogramowanie jest legalne a system aktywowany.
Zakup licencji Microsoft Windows to spory wydatek.

Matryca

Przed zakupem używanego laptopa sprawdźmy matrycę. W jaki sposób sprawdzić matrycę?
Po pierwsze przyjrzyjmy się w jakim jest stanie jak jest wyłączona, czy nie ma rys, czy nie jest pęknięta.
Po drugie Po włączeniu laptopa należy sprawdzić czy matryca nie posiada wypalonych pikseli (jaśniejsze plamki na matrycy).
Po trzecie trzeba sprawdzić, czy matryca nie mruga- najlepiej to sprawdzić otwierając i zamykając pokrywę laptopa. Wyeliminujemy uszkodzenie taśmy matrycy oraz przy okazji sprawdzimy stan zawiasów

Bateria

Jeżeli zależy nam na pracy mobilnej sprawdźmy czy laptop uruchamia się na samej baterii. Włączmy jakiś film najlepiej w jak najwyższej rozdzielczości, wówczas będziemy mogli sprawdzić jaka jest kondycja baterii pracującej pod obciążeniem.

Klawiatura

Najlepszym sposobem na sprawdzenie klawiatury jest otwarcie jakiegokolwiek edytora tekstowego i wciskanie po kolei klawiszy i sprawdzanie czy każdy klawisz działa. Podczas takiego testu należy zwrócić uwagę na to czy klawisze wciskają się lekko. Jeżeli klawisz stawia opór, bądź nie odbija może to oznaczać, że taki laptop był zalany.

Touchpad

Przy tym urządzeniu nie ma co się rozpisywać- sprawdzamy czy urządzenie wskazujące dobrze reaguje, czy działa lewy i prawy przycisk.

Porty USB

Sprawdzamy czy każdy port działa, najlepiej to zrobić wkładając np pendrive.

Temperatury w laptopie

Jeden z najważniejszych punktów na który trzeba zwrócić uwagę. Polecamy użyć programu do monitorowania temperatur oraz obciążania procesora. Po obciążeniu procesora przez co najmniej kilka minut należy sprawdzić jak zmieniła się temperatura.

Zasilacz

Należy zweryfikować pracę laptopa na zasilaczu, sprawdzić kabel zasilający.

Podsumowanie

Jak widać zakup używanego laptopa wymaga od nas pewnej specjalistycznej wiedzy. Nasz serwis komputerowy odpowie na każde nurtujące was pytania.

Kategorie: Poradniki

Tomasz

Cześć. Mam na imię Tomek. Jestem inżynierem informatyki o specjalności telekomunikacja i sieci komputerowe. Moja pasja do informatyki pojawiła się już w latach dzieciństwa, kiedy pierwszy raz rozłożyłem swój komputer na części pierwsze. Postanowiłem założyć swoją firmę oraz zacząć prowadzić bloga, aby podzielić się ze wszystkimi swoją pasją i wiedzą.

1 komentarz

Mateusz · 15 lutego 2023 o 21:21

Bardzo fajny poradnik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *