Microsoft z reguły wydaje dwie duże aktualizacje w ciągu roku. Jedna pojawia się wiosną, druga natomiast jesienią. W 2021 roku ta druga ma wprowadzić duże zmiany w wyglądzie i jest nazwana ,,Sun Valey”. Jednak już teraz pojawiła się ważna aktualizacja dla Windows 10, która przede wszystkim kładzie nacisk na bezpieczeństwo. Warto zainstalować go jak najszybciej.

Nowy Update dla Windows 10

Microsoft wydał właśnie poprawki dotyczące bezpieczeństwa systemu. Pojawiło się kilka wersji:

  • SKB4598243 (kompilacja 14393.4169) dla wersji 1607
  • KB4599208 (kompilacja 15063.2614) dla wersji 1703
  • KB4598245 (kompilacja 17134.1967) dla wersji 1803
  • KB4598230 (kompilacja 17763.1697) dla wersji 1809
  • KB4598229 (kompilacja 18363.1316) dla wersji 1909
  • KB4598242 (kompilacja 19041.746 oraz 19042.746) dla wersji 2004 i 20H2

Warto dodać, że użytkownicy w wersji 1903 nie otrzymują żadnej aktualizacji, ponieważ Microsoft zakończył jej wsparcie. Warto więc czym prędzej zaktualizować system, tym bardziej, że starsze wersje oprogramowania są bardziej narażone na ataki malware.

Dlaczego warto pobrać update?

Kolejny argument przemawiający za aktualizacją jest taki, że wraz z najnowszą łatką i poprawkami bezpieczeństwa, Microsoft wydał nowe kompilacje systemu Windows, które usuwają lukę typu zero-day w programie Microsoft Defender.
Krytyczny problem bezpieczeństwa, który został już załatany umożliwił atakującym uruchamianie złośliwego kodu na podatnych urządzeniach.
Tę lukę można wykorzystać w systemach, w których nie zainstalowano poprawek, tylko wtedy, gdy użytkownik otworzy zarażony plik i włączona jest usługa Windows Defender. W ramach aktualizacji ze stycznia 2021r. Microsoft naprawił również błędy występujące w usłudze Windows Storage i urządzeniach peryferyjnych. Dlatego tak ważne jest, aby zainstalować tę aktualizację.

Oprócz wyżej wymienionych błędów Microsoft naprawił również 83 bugi bezpieczeństwa w swoich narzędziach: Windows, programistycznych i dla przedsiębiorstw. Aktualizacja ta poprawia również bezpieczeństwo używania urządzeń zewnętrznych takich jak klawiatury, myszki, drukarki czy kamery.

Microsoft zwraca również uwagę na lukę w zabezpieczeniach umożliwiającą obejście zabezpieczeń w sposobie, w jaki powiązanie zdalnego wywołania procedury drukarki (RPC) obsługuje uwierzytelnianie dla zdalnego interfejsu Winspool. Ten problem dotyczy uwierzytelnienia między klientami a serwerami i dotyczy błędu CVE-2021-1678.

Ponadto nowa aktualizacja naprawia lukę w zabezpieczeniach wpływającą na serwery internetowe oparte na HTTPS. Po zainstalowaniu aktualizacji łatka domyślnie uniemożliwia serwerom intranetowym opartych na HTTPS używania serwerów proxy użytkownika do wykrywania aktualizacji. Skanowanie za pomocą tych serwerów zakończy się niepowodzeniem, jeśli administrator nie skonfigurował systemowego serwera proxy na kliencie.

Aktualizacja rozwiązuje również błąd, który może wystąpić po uruchomieniu polecenia chkdsk /f, który może spowodować uszkodzenie systemu plików niektórych urządzeń.

Jak zainstalować Update dla systemu Windows

W tym aspekcie nic się nie zmieniło. Jeżeli nie dostaniesz powiadomienia od Windows 10 możesz wyszukać aktualizację ręcznie. Wystarczy zastosować się do poniższych kroków:
– Wejdź w Windows Update
– Kliknij ,,Sprawdź aktualizacje”
– Pobierz, zainstaluj najnowszą wersję a następnie ponownie uruchom komputer.
Proste prawda? Tak niewiele potrzeba, aby Twój system był bezpieczny.

Dość długi wpis, ale mam nadzieję, że przekonałem Was do zaktualizowania swoich systemów. Dajcie znać w komentarzach, czy już zainstalowaliście najnowsze poprawki od Microsoftu, oraz czy wszystko przebiegło pomyślnie.

Kategorie: Poradniki

Tomasz

Cześć. Mam na imię Tomek. Jestem inżynierem informatyki o specjalności telekomunikacja i sieci komputerowe. Moja pasja do informatyki pojawiła się już w latach dzieciństwa, kiedy pierwszy raz rozłożyłem swój komputer na części pierwsze. Postanowiłem założyć swoją firmę oraz zacząć prowadzić bloga, aby podzielić się ze wszystkimi swoją pasją i wiedzą.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.