Jak wyłączyć klawisze trwałe

Zacznijmy od tego co to są klawisze trwałe

Klawisze trwałe jest to funkcja ułatwiająca wpisywanie tekstu osobom mającym problemy z jednoczesnym wciskaniem dwóch klawiszy na klawiaturze. Funkcja ta umożliwia korzystanie z klawiszy Shift, Ctrl, Alt lub logo Windows przez ich pojedyncze naciskanie.
Na przykład jeżeli chcesz użyć funkcji ,,wklej,, do której dostęp uzyskuje się poprzez jednoczeste naciśnięcie klawiszy Ctr i V klawisze trwałe pozwolą Ci aktywować to polecenie najpierw naciskając Ctr po zwolnieniu tego przycisku wciskasz V i gotowe. Działą to zupełnie tak jak na klawiaturze ekranowej, którą obsługujesz myszką.

Irytujące klawisze trwałe

Jak często irytowałeś się gdy grając musiałeś ,,spamować,, klawisz Shift i nagle zamiast zamierzonego efektu w grze ona się minimalizuje i wyskakuje okienko które widzisz poniżej?

Znam Twój ból.. dawno temu też miałem ten problem. Otóż funkcja klawiszy trwałych pojawiła się już w Windows 95 i jest z nami do dziś (nawet w Windows 11)

Wyłączamy klawisze trwałe

Na wyłączenie klawiszy trwałych są dwa sposoby
Pierwszym sposobem jest wywołanie tej funkcji poprzez pięciokrotne naciśnięcie klawisza Shift. Następnie klikamy w odnośnik wyświetlony na dole komunikatu: Wyłącz ten skrót klawiaturowy w ustawieniach klawiatury w Ułatwieniach dostępu.

Ułatwienia dostępu

Teraz już tylko wystarczy kliknąć na klawisze trwałe (zaznaczone na zdjęciu powyżej). Ważne aby nie przesunąć suwaka po prawej stronie na włączone- wtedy włączymy klawisze trwałe.

Jak wyłączyć klawisze trwałe

To już ostatni krok do wyłączenia klawiszy trwałych- przesuwamy przycisk na ,,wyłącz,, przy pierwszej opcji: Skrót klawiaturowy do wyłączenia funkcji klawisze trwałe.

Drugą opcją wyłączenia klawiszy trwałych jest brak konieczności wywoływania okienka poprzez pięciokrotne naciśnięcie klawisza Shift, lecz wejście bezpośrednio poprzez ustawienia w ułatwienia dostępu. Dalsze kroki są identyczne jak w sposobie pierwszym.

W napisaniu tego poradnika posługiwałem się Windowsem 11, lecz w każdym systemie począwszy od Windowsa 95 wyłączenie klawiszy trwałych odbywa się na tej samej zasadzie.

Dajcie znać w komentarzach najbardziej frustrujący moment, kiedy przez przypadek włączyły się klawisze trwałe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.