Jak działa CCleaner? Podstawowe funkcje programu

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest CCleaner.

CCleaner jest najpopularniejszym narzędziem przeznaczonym do konserwacji systemu. Od początku istnienia programu pomógł on dużej liczbie użytkowników, jednak pomimo tak dużej popularności programu, nie wszyscy wiedzą jak z niego korzystać.

Bałagan na komputerze

Wszyscy użytkownicy komputerów znają uczucie, kiedy ich sprzęt działa znacząco wolniej niż miało to miejsce zaraz po zakupie komputera. Dlaczego tak się dzieje? Programy wprowadzają zmiany, przechowują pliki tymczasowe, system operacyjny otrzymuje aktualizacje. Nic w tym złego, prawda? Jednak problem leży nieco głębiej, ponieważ teoretycznie wszystkie te dane i pliki powinny być usuwane zaraz po zakończeniu instalacji lub działania programu. Niestety nie jest tak kolorowo. Procesy działające w tle (o których prawdopodobnie nie mamy pojęcia) obciążają procesor, a nieusuwane pliki (temp- pliki tymczasowe) po pewnym czasie zbierają się w gigabajty śmieci, co negatywnie wpływa na wydajność komputera.

Jak działa CCleaner?

Czyszczenie komputera (cały czas mówimy o oprogramowaniu 🙂 o czyszczeniu z kurzu przeczytacie tutaj) ułatwiają specjalne programy, dzięki którym nie musimy szukać odpowiedniego katalogu zakopanego w czeluściach systemu. Najpopularniejszym z nich jest CCleaner, który działa nieprzerwanie od 2003 roku. Jest to narzędzie łączące w sobie funkcje sprzątające bałagan w komputerze. Tutaj mała ciekawostka- wiecie ile razy na świecie program został pobrany? Ja to sprawdziłem- program CCleaner pobrano aż 2 miliardy razy!

Podstawowe funkcje CCleaner

Po instalacji, narzędzie wita nas ekranem i podpowiada, aby sprawdzić kondycję komputera.

Pierwszą czynnością przed porządkowaniem plików jest przeprowadzenie analizy stanu komputera. Po zakończeniu skanowania wyświetli się informacja o znajdujących się na komputerze plikach śledzących oraz niepotrzebnych plikach.
Dla przykładu poniżej zamieszczam Screen Shot programu u jednego z klientów, który wybrał mój serwis komputerowy

Jak widać z komputerem klienta nie jest najlepiej. Niepotrzebnych plików nazbierało się 2GB- uwaga- przez 2 miesiące! Nie pozostaje nic innego jak kliknąć popraw sytuację, a narzędzie zrobi wszystko za nas 🙂

CCleaner czyszczenie niestandardowe- czy to bezpieczne?

Drugą opcją jest czyszczenie niestandardowe. Znajdziemy tam zaawansowane opcje skanowania i czyszczenia plików oraz aplikacji znajdujących się na naszym komputerze.
Opcja ta przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników- bez obaw, jeżeli nie czujesz się na siłach umów wizytę, a ja zrobię to za Ciebie!

W tej części programu można samodzielnie wybrać jakie pliki będą analizowane i po analizie usuwane. W zakładce System Windows znajdziemy elementy systemu operacyjnego i jego aplikacji, natomiast w zakładce Aplikacje wszystkie części programów i sterowników sprzętowych zainstalowanych przez użytkownika.

CCleaner czyszczenie i naprawa rejestrów

Zacznijmy od tego czym jest rejestr systemu Windows. To podstawowy element każdego systemu operacyjnego, który pełni rolę archiwum przechowującego informację na temat ustawień, sprzętu oraz ścieżkach dostępu do plików.
Podczas pracy na komputerze instalując oprogramowanie, tworząc i modyfikując pliki rejestr powiększa się, ponieważ musi przechowywać wszystkie te informacje. Nawet gdy odinstalujemy program i usuniemy pliki, niektóre wpisy w rejestrze pozostają. Z czasem nazbiera się tego znaczna ilość, która może stwarzać problemy dla komputera.
Program CCleaner pozwala jednym kliknięciem sprawdzić wszystkie problemy z rejestrem systemu Windows. Z lewej strony jest lista, na której możemy wybrać jakie obszary chcemy poddać analizie.

Po zaznaczeniu wybranych elementów i kliknięciu Skanuj w poszukiwaniu problemów, naszym oczom ukaże się lista elementów, które program naprawi. Należy wspomnieć, że przed naprawieniem problemów program pyta czy chcemy utworzyć kopię zapasową rejestrów- zalecam zróbmy to! 🙂

CCleaner- komputerowy odkurzacz

Pomimo odwiecznej walki na rynku oprogramowania, CCleaner od początku był liderem. Przez lata zespół developerów rozwijał swój projekt pomagając użytkownikom zaprowadzić porządek na ich komputerach i laptopach.

Jeżeli doczytałeś do końca to mam dla Ciebie małą ciekawostkę! Żaden program w 100% nie sprawi, że komputer będzie działał tak jak zaraz po zakupie. Tutaj z pomocą przychodzi instalacja systemu operacyjnego. Zabezpiecz swoje dane na nośniku zewnętrznym, przynieś komputer do mnie a ja zajmę się resztą 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.