5 najczęstszych awarii w laptopach

Kupując laptopa nie myślałeś o tym, że prędzej czy później ulegnie on jakiejś awarii. Laptopy tak jak każdy inny sprzęt się psuje. W takim przypadku niezbędny jest serwis urządzenia. Zanosząc sprzęt do specjalisty, warto chociaż częściowo wiedzieć co mu dolega oraz w jakiej sytuacji to się stało. Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych awarii laptopów.

Zalanie laptopa

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie spędzał czasu przy laptopie ze swoim ulubionym napojem. Takie sytuacje mogą przynieść dramatyczne skutki, chwila nieuwagi i jakimś cudem to co mieliśmy w szklance ląduje na naszym notebooku. Przestrzegamy! Jeżeli coś takiego będzie miało miejsce niezwłocznie należy odłączyć komputer od zasilania, wyjąć baterię oraz zadzwonić do serwisu! W takiej sytuacji liczy się każda sekunda. Zwlekanie z oddaniem zalanego laptopa wiążę się z przeniknięciem płynu coraz głębiej, od klawiatury do płyty głównej.

Przegrzanie

Wielu użytkowników ignoruje kwestie związane z chłodzeniem laptopa. Mało kto zwraca uwagę na temperatury  podzespołów. Przecież ,,kupuję nowy sprzęt to ma działać” – niestety to nie jest takie proste. Podzespoły, które oferują większe osiągi naszego laptopa wydzielają dużo ciepła.

Najczęstsze objawy przegrzewania się laptopa:

  • zawieszanie się laptopa,
  • niespodziewane wyłączanie się urządzenia,
  • wolniejsze działanie notebooka,
  • pogorszenie kultury pracy – głośniejsza praca układu chłodzenia,
  • nagrzewanie się obudowy.

Jeżeli zauważyłeś któreś z wymienionych objawów skontaktuj się z nami. Konserwacja układu chłodzenia powinna odbywać się średnio raz na pół roku.

Uszkodzona matryca

Laptop to połączenie mobilności z praktycznością. Dlatego wybieramy ten sprzęt, aby korzystać z niego nie tylko w domu przy biurku, ale także w pociągu, kawiarni czy też na uczelni. Niestety takie użytkowanie sprzętu ma swoje wady. Laptop narażony jest na uszkodzenia mechaniczne takie jak stuknięcia, obicia oraz wiele innych. Matryca laptopa zajmuje całą jego powierzchnię i jest chroniona tylko cienką plastikową obudową, co za tym idzie to ona jest najbardziej podatna na uszkodzenia. W wyniku nieszczęśliwych zdarzeń matryce zazwyczaj pękają. Jeżeli doświadczyłeś tego nieprzyjemnego incydentu jak najszybciej skontaktuj się z naszym serwisem.

Uszkodzone gniazdo ładowania

Często chęć natychmiastowego skorzystania z laptopa wiążę się z nieodpowiednim obchodzeniem się z gniazdem zasilania. Pośpiech powoduje, że nie zwracamy uwagi na to jak wkładamy wtyczkę od zasilania. Ile razy zdarzyło się tak, że chcieliśmy przenieść laptopa, ale zapomnieliśmy, że jest on podłączony do zasilania. To wszystko może spowodować wyrobienie się gniazda zasilania co za tym idzie wypadanie wtyczki. Są przypadki, gdzie gniazdo zapada się do środka obudowy w laptopie.

Objawami problemów z gniazdem są:

  • nagrzewanie się gniazda,
  • zapach spalenizny,
  • wypadanie kabla zasilającego. 

Zazwyczaj gniazda lutowane są do płyty głównej, tak więc naprawa wiążę się z wyciągnięciem płyty i wlutowaniem nowego gniazda. Powinien to zrobić profesjonalista.

Laptop nie chce się włączyć

Bardzo ciężko jest zdiagnozować przyczynę usterki, kiedy laptop nie chce się uruchomić. Przyczyną może być m.in. uszkodzenie rejestru systemowego, uszkodzenie sektora rozruchowego, a nawet uszkodzenie dysku. Jeżeli na ekranie widzimy pasek ładowania systemu i długo, długo nic, możliwe że uszkodzone zostały pliki rozruchowe systemu. Tego typu awarie ciężko naprawić na własną rękę, ponieważ możemy stracić swoje cenne dane. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie laptopa do naszego serwisu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.